Školarci misli (na) plavo u Osječko-baranjskoj županiji

Projekt “Misli (na) plavo” stigao u Slavoniju


U sklopu projekta “Misli (na) plavo” nastavljena je provedba edukativnog programa “Školarci misle (na) plavo” za učenike viših razreda osnovnih škola Brodsko-posavske županije. Od 14. do 16. studenog održali smo mnoštvo radionica te je u svakoj sudjelovalo oko 20-ak učenika. Dvije smo održali u Belom Manastiru (OŠ Dr. Franjo Tuđman), jednu u Šećerani i jednu u njihovoj Područnoj školi u Baranjskom Petrovom Selu (OŠ Šećerana) te smo četiri radionice održali u Našicama u Osnovnoj školi Dore Pejačević. Radionice su kroz četiri platforme učenicima približile važnost STE(A)M-a kroz priču o klimatskim promjenama, morskom mikrosvijetu i bioraznolikosti te o načinima istraživanja i važnosti istraživanja mora.


Cilj provedbe programa podizanje je razine znanja i razvijanja svijest o zaštiti morskog okoliša, važnosti znanja o moru, prirodoznanstvenoj i „oceanskoj pismenosti“ kroz STE(A)M. Upoznavanje učenika s konceptom globalnih ciljeva održivosti s posebnim naglaskom na cilj 14 Očuvanje vodenog svijeta (SDG 14 Life below Water). Program je osmišljen kao edukacija uz pomoć pratećih edukativnih mobilnih postava – kamp prikolice i brodice kroz četiri platforme na kojima se edukacija provodi simultano u manjim grupama.

Autori edukativnog programa su stručnjaci i edukatori projektnog tima Misli na plavo Barbara Čolić, mag. oecol. et prot. nat., Hrvoje Čižmek, mag. biol., dr.sc. Ivana Zubak Čižmek, dr.sc. Melita Mokos i Sanja Stipić, mag. biol. et. oecol. mar. te su neki od njih bili i izvoditelji radionica, odnosno izvoditelji su članovi nositelja projekta Društva istraživača mora – 20000 milja i partnerske organizacije Udruga Aurelia.



Sadržaj programa

  1. Izvedbena jedinica – 1. OL princip: Zemlja ima jedan veliki ocean s mnogim obilježjima
    ~ (Earth has one big ocean with many features)
  2. Izvedbena jedinica – 2. i 3. OL princip: More i život u moru oblikuju obilježja Zemlje i More ima najveći utjecaj na klimu i vrijeme
    ~ (The ocean and life in the ocean shape the features of Earth)
    ~ (The ocean is a major influence on weather and climate.))
  3. Izvedbena jedinica – 4. OL princip: More omogućava život na Zemlji
    ~ (The ocean makes Earth habitable)
  4. Izvedbena jedinica – 5. OL princip: More podržava veliku raznolikost života i ekosustava.
    ~ (The ocean supports a great diversity of life and ecosystems.))
  5. Izvedbena jedinica – 6. OL princip: More i ljudi su neraskidivo povezani
    ~ (The ocean and humans are inextricably interconnected)
  6. Izvedbena jedinica – 7. OL princip: Većina mora je još uvijek neistražena
    ~ (The ocean is largely unexplored)


Program je proveden uz suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja za provedbu te pozitivno stručno mišljenje Agencije za odgoj i obrazovanje

Kako nam je bilo pogledajte u galeriji.





Osnovna škola Dore Pejačević, Našice


Radionica provedbe edukativnog programa ŠKOLARCI MISLE (NA) PLAVO održana je u sklopu projekta „Misli (na) plavo – kako more utječe na nas i mi na njega“. Projekt je prijavljen na poziv na dostavu projektnih prijedloga Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a. Glavni su ciljevi projekta jačanje kapaciteta OCD-ova nositelja i partnera za provedbu edukativnih programa u području popularizacije STEM područja – prirodoslovnih znanosti, kroz prizmu „znanja o moru“ (ocean literacy) (kroz edukacije, treninge, osposobljavanja i razmjene iskustava na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini) uz paralelni razvoj i provedbu edukativnih sadržaja, sa svrhom popularizacije „znanja o moru“ među krajnjim korisnicima – djeca, mladi i opća populacija.

Projekt Misli (na) plavo s ukupnim proračunom od 1.183.332,43 HRK, sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, u iznosu od 1.005.832,57 HRK, odnosno 85% bespovratnih sredstava, dok se ostalih 177.499,86 HRK, odnosno 15% ukupnih bespovratnih sredstava, osigurava iz Državnog proračuna RH.

Nositelj je Društvo istraživača mora – 20000 milja, uz partnerstvo Sveučilišta u Zadru, Udruge za očuvanje bioraznolikosti Aurelia, Udruge studenata BIUS, Udruge Mavena – 36 njezinih čuda i Umjetničke organizacije Silba Environment Art.


Voditeljica projekta: mag. oecol. et prot. nat. Barbara Čolić
Šifra projekta: UP.04.2.1.10.0040
Trajanje projekta: 12/5/21 – 11/5/23
Sredstva: 1.183.332,43 HRK
Izvor financiranja: EU iz ESF (85%), Državni proračuna RH (15%)


Sadržaj je u isključivoj odgovornosti udruge Društvo istraživača mora 20000 milja.