Predstavljanje projekta “Co-Silba Reefs”

Projekt jačanja povezivosti morskih zaštićenih područja uspostavom prvog co-managementa u zaštićenom područjua u Hrvatskoj

Opća svrha projekta je uspostaviti prvo zaštićeno morsko područje pod zajedničkim upravljanjem javnog i civilnog sektora u Hrvatskoj koje će uvelike doprinijeti povezanosti zaštićenih područja u Jadranu i učinkovitom upravljanju zaštićenim područjima uz visoku uključenost lokalnih zajednica. Učinkovito upravljanje kroz co-management je prvi korak prema uspostavljanju zonalnosti i proglašenju stroge zone zaštite u dijelovima upravljanog područja čemu će projekt pridonijeti.
Ovo morsko zaštićeno područje kojim se zajednički upravlja obuhvaćat će Natura2000 područja:

Budući da je suupravljanje Zakonom o prirodi dopušteno tek odnedavno kroz pojam “skrbničkog upravljanja” u Hrvatskoj nikada nitko nije upravljao zaštićenim područjem osim javnih tijela. Postoji veliki nedostatak znanja i iskustva svih pravnih strana i dionika, a nema smjernica kako postupiti sa suupravljanjem. Stoga je svrha projekta izraditi i smjernice za buduću lakšu prenosivost i replikaciju istih i/ili sličnih akcija u Hrvatskoj ali i šire.
Također, uspostavit će se i participativni sustav uključivosti lokalnih zajednica u upravljanje, provedbu i nadzor zaštićenog područja kroz organizaciju lokalnog suradničkog vijeća i uspostavljanje lokalnih partnerstava i komunikacijske strategije koja će za cilj imati usmjereno djelovanje na podizanje razine svijesti i aktivnostima usmjerenim na lokalno stanovništvo kako bismo svakog sudionika projekta učinili ambasadorom ovog zaštićenog područja.


Projekt “Co-SilbaReefs” ima dva specifična cilja koju su međusobno povezani i misija projekta je do kraja trajanja ujediniti ta dva cilja za jedno učinkovito morsko zaštićeno područja koje je svjetli primjer prvog sudioničkog upravljanja u Hrvatskoj. Ciljevi su:

  1. Ojačati učinkovitost morska zaštićena područja uspostavom prvog co-managmenta u Hrvatskoj
    • Prvi specifični cilj projekta je jačanje statusa zaštite područja Silba kroz uspostavu odnosa suupravljanja između Natura Jadere i 20000 milja, provedbu Plana upravljanja, kao i postavljanje temelja za zoniranje područja i stvaranje stroge zone zaštite unutar ovog područja Također, cilj je pokazati (na primjenjiv i prenosiv način) kako se veća učinkovitost upravljanja može postići u bliskom odnosu sa svim dionicima i dovesti do snažne zaštite
  2. Područje Silbe kao primjer dobre prakse i bendiranje co-managmenta
    • Jačanje statusa zaštite kroz snažnu suradnju s lokalnim zajednicama. Cilj je predstaviti dobru praksu u lokalnoj zajednici, lokalnim, regionalnim, nacionalnim i EU vlastima, ali i hrvatskim i sredozemnim stručnjacima koji rade u sektoru zaštite prirode, kako bi se poboljšala prenosivost. Cilj je povećati svijest i znanje u ciljanim skupinama što posljedično utječe na stav i promjenu ponašanja u svrhu poticanja aktivnog građanstva za očuvanje mora. Konkretno, cilj je informirati i angažirati javnost i dionike da podrže participativni sustav u upravljanju i navesti ih da razumiju koliko zdrav morski okoliš ima ekonomsku vrijednost za njihovu zajednicu.

Nositelj je Društvo istraživača mora – 20000 milja, uz partnerstvo Natura Jadere, javne ustanova za upravljanje zaštićenim područjima prirode na području Zadarske županije.



Voditelj projekta: Hrvoje Čižmek
Nositelj: Društvo istraživača mora – 20000 milja
Partner: Natura Jadera – Javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjima prirode na području Zadarske županije
Trajanje projekta: 10/2023 – 09/2025
Sredstva: 33.500,00 EUR
Izvor financiranja: MedPAN – Pew Bertarelli Ocean Legacy (75%)


Sadržaj je u isključivoj odgovornosti udruge Društvo istraživača mora 20000 milja.