Nakon velike ture Slavonijom i Baranjom u sklopu projekta “Misli (na) plavo” nastavljena je provedba edukativnog programa “Školarci misle (na) plavo” za učenike viših razreda osnovnih škola i to “kod nas doma” u Zadarskoj županiji. Jednu smo radionicu održali 1. prosinca 2022. u Osnovnoj školi Zemunik u naselju Zemunik Donji, a 13. prosinca došlo je vrijeme i za otići na otok te smo radionicu održali u naselju Sali na Dugom otoku u Osnovnoj školi “PETAR LORINI” zajedno za učenike sedmog i osmog razreda. Nažalost, zbog radova na prometnicama u naselju Sali te zbog iznimno snažne, ustrajne kiše sve smo aktivnosti održali unutar škole – do koje smo pokušali dopremiti što više naših edukativnih materijala i alata kako bismo radionicu održali što sličnije kako ju inače odrađujemo s kampicom! Na svakoj je radionici prisustvovalo 20-ak učenika.
Cilj provedbe programa podizanje je razine znanja i razvijanja svijest o zaštiti morskog okoliša, važnosti znanja o moru, prirodoznanstvenoj i „oceanskoj pismenosti“ kroz STE(A)M. Upoznavanje učenika s konceptom globalnih ciljeva održivosti s posebnim naglaskom na cilj 14 Očuvanje vodenog svijeta (SDG 14 Life below Water). Program je osmišljen kao edukacija uz pomoć pratećih edukativnih mobilnih postava – kamp prikolice i brodice kroz četiri platforme na kojima se edukacija provodi simultano u manjim grupama.
Autori edukativnog programa su stručnjaci i edukatori projektnog tima Misli na plavo Barbara Čolić, mag. oecol. et prot. nat., Hrvoje Čižmek, mag. biol., dr.sc. Ivana Zubak Čižmek, dr.sc. Melita Mokos i Sanja Stipić, mag. biol. et. oecol. mar. te su neki od njih bili i izvoditelji radionica, odnosno izvoditelji su članovi nositelja projekta Društva istraživača mora – 20000 milja i partnerske organizacije Udruga Aurelia.
Program je proveden uz suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja za provedbu te pozitivno stručno mišljenje Agencije za odgoj i obrazovanje
Kako nam je bilo pogledajte u galeriji.
Radionica provedbe edukativnog programa ŠKOLARCI MISLE (NA) PLAVO održana je u sklopu projekta „Misli (na) plavo – kako more utječe na nas i mi na njega“. Projekt je prijavljen na poziv na dostavu projektnih prijedloga Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a. Glavni su ciljevi projekta jačanje kapaciteta OCD-ova nositelja i partnera za provedbu edukativnih programa u području popularizacije STEM područja – prirodoslovnih znanosti, kroz prizmu „znanja o moru“ (ocean literacy) (kroz edukacije, treninge, osposobljavanja i razmjene iskustava na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini) uz paralelni razvoj i provedbu edukativnih sadržaja, sa svrhom popularizacije „znanja o moru“ među krajnjim korisnicima – djeca, mladi i opća populacija.
Projekt Misli (na) plavo s ukupnim proračunom od 1.183.332,43 HRK, sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, u iznosu od 1.005.832,57 HRK, odnosno 85% bespovratnih sredstava, dok se ostalih 177.499,86 HRK, odnosno 15% ukupnih bespovratnih sredstava, osigurava iz Državnog proračuna RH.
Nositelj je Društvo istraživača mora – 20000 milja, uz partnerstvo Sveučilišta u Zadru, Udruge za očuvanje bioraznolikosti Aurelia, Udruge studenata BIUS, Udruge Mavena – 36 njezinih čuda i Umjetničke organizacije Silba Environment Art.
Voditeljica projekta: mag. oecol. et prot. nat. Barbara Čolić
Šifra projekta: UP.04.2.1.10.0040
Trajanje projekta: 12/5/21 – 11/5/23
Sredstva: 1.183.332,43 HRK
Izvor financiranja: EU iz ESF (85%), Državni proračuna RH (15%)
Sadržaj je u isključivoj odgovornosti udruge Društvo istraživača mora 20000 milja.
2025 © Društvo istraživača mora 20000 milja. Sva prava pridržana.