Mikroplastika pretstavlja veliki problem za morski okoliš, kako u stupcu vode, tako i taloženjem na dno. Najpogodnije stanište za istraživanje istaložene mikroplastike je sedimentno dno koje smo iskoristili za početne analize mikroplastike u morskom okolišu naše obale Jadrana. Fokus ovog istraživanja su bili organizmi na tom sedimentnom dnu – trpovi. Probavila ovih morskih beskralješnjaka sakupljali smo na različitim lokacijama duž srednjeg Jadrana – Kornatsko otočje, Dugi otok i Silba. S obzirom na to da se hrane organskom tvari iz sedimenta s morskog dna ovi su nam organizmi odličan primjer koliko plastičnih čestica prolazi kroz probavni sustav morskih organizama. Istraživanje je provedeno u suradnji sa znanstvenicima i istraživačima BsRC iz Italije.
Rezultati istraživanja publicirani u radu Renzi M., Blašković A. i sur. (2018) Plastic litter transfer from sediments towards marine trophic webs: A case study on holothurians. Marine Pollution Bulletin 135:376-385. i Renzi M., Čižmek H., Blašković A. i sur. (2019) Marine litter in sediments related to ecological features in impacted sites and marine protected areas (Croatia). Marine Pollution Bulletin 138:25-29.
Društvo istraživača mora 20000 milja okuplja ambiciozne, svestrane i kreativne istraživače čiji je primarni interes područje biologije mora. Članovi Društva imaju bogato iskustvo u organiziranju i provođenju projekata, u stručnom i u organizacijskom smislu.
2025 © Društvo istraživača mora 20000 milja. Sva prava pridržana.